Ni Putu Yuliana

3a-.jpg
Full Name
Ni Putu Yuliana
Pen Name
Jro Putu
Photograph by
Link to Photograph
Place
Related Music
Related Books
Related Scholars Articles

Biography


In English

Jro Putu was born in Mengwi, Badung, Bali, July 4, 1979. She is a balian, a medium, who serves her community through the practice of traditional medicine, the knowledge to heal physical and mental ailments. Balians draw from two worlds, the conscious and visible world we call sekala and the psychic, abstract, and unseen world we call niskala.

Clients may ask about a newborn, from whom the baby was reincarnated, or why someone died. To find out, Jro Putu sends the client’s spirit to communicate with their family. Through her work, Jro Putu provides explanations for life’s chaos and comfort to families of her community. Jro Putu was trained in these skills by her aunt and took over her aunt’s practice after she died.

She understands that her presence in the community is particularly needed since so few women train to become balians. Jro Putu feels on equal footing as men, even as she understands the need to balance this work with family obligations. The wiki lets more people know about her beyond the word-of-mouth recommendation of people who have benefited from her powers.

In Balinese

Jro Putu embas ring Mengwi, Badung, Bali 4 Juli 1979. Dane wantah balian, nglantarang pamuwus niskala rauhing sakala, sane ngayahin para janane sajeroning tetamban tradisional, waged ring indik pinyungkan sarira miwah kayun. Krama Baline percaya pisan ring kawentenan jagat sane kapah dados kakalih inggih punika jagat sane prasida kakantenang utawi sakala, miwah jagat sane nenten prasida kakantenang utawi niskala.

Sang sane rauh mrika sering mataken indik kawentenen anak alit sane wawu embas, sapa sira sane mantuk mapawayangan, utawi sira sane seda. Mangdane prasida nguningin indike punika, Jro Putu nglantarang pinunas saking sang sane mapinunas ring jagat niskalane. Malarapan santuk swadarmannyane, Jro Putu ngicen pawisik indik biuta miwah indik sane ngawinang bagia ring sajeroning kulawarga sane mapinunas. Jro Putu prasida molihang kawagedan puniki saking iwannyane sane istri tur ngentosin dane ri sampune sang maraga panuntun lebar.

Dane uning pisan yening kawentenan dane ring masyarakat dahat kabuatang, santukan kidik pisan anak istri sane katuntun dados balian. Jro Putu marasa yening pakaryannyane nenten mabinayan ring krama lanange, taler ri kala dane taler ngambil pakaryan sajeroning kulawarga. Wiki ngawinang akeh para janane sane uning ring dane, lianan ring gatra sane sampun nglimbak saking para jana sane sampun katulungin antuk kasaktian dane.

In Indonesian

Ni Putu Yuliana alias Jro Putu lahir di Mengwi, Badung, Bali, 4 Juli 1979. Dia adalah seorang dasaran, tapakan, balian ketakson, atau balian meluasin. Dalam tataran yang lebih luas bisa juga disebut medium atau paranormal. Klien yang datang kepadanya biasanya bertanya atau konsultasi tentang persoalan niskala. Di Bali, terutama kawasan Bali selatan, jro dasaran biasa didatangi orang Bali untuk menanyakan soal reinkarnasi bayi yang baru lahir. Ada juga yang menanyakan soal sebab-sebab kematian seseorang atau bekal niskala yang diinginkan saat upacara Ngaben. Pasien yang sakit karena penyebab niskala biasanya juga mendatangi jro dasaran menanyakan tentang penyakitnya. Jro dasaran adalah medium atau perantara alam niskala (gaib) dan sekala (nyata). Mendatangi balian ketakson atau balian meluasin untuk meminta petunjuk niskala sudah menjadi budaya bagi orang-orang Bali yang meyakini. Jro Putu Yuliana membuka praktik di Jalan Kroya No. 12 Denpasar Timur, Bali.

Examples of work

Jro Putu Sedang Menerima Klien
1a.jpg
Jro Putu Sedang Menerima Klien (2)
2a.jpg